Co warto wiedzieć o prawie?Kilka podstawowych faktów i porady - O prawie

kancelaria radców prawnych Tychy

Kwestie, w których porada prawna powinna być natychmiastowa

Istnieje wiele spraw, w których szybka pomoc prawnicza jest nieoceniona. Do takich sytuacji należą między innymi kwestie windykacyjne. Może się bowiem zdarzyć, że wizyta komornika jest nieu

Co warto wiedzieć o prawie?Kilka podstawowych faktów i porady - O prawie kancelaria radców prawnych Tychy
zasadniona prawnie i wtedy działanie musi być natychmiastowe. W przeciwnym razie musimy się liczyć z utratą własnych dóbr materialnych. Wiele osób znajdujących się w ciężkiej sytuacji finansowej stara się być w kontakcie z jakimś znajomym prawnikiem. Umożliwia to uzyskanie w ekspresowym tempie ważnych porad prawnych, nie tylko z zakresu prawa windykacyjnego, ale także w wielu innych dziedzinach takich, jak prawo rodzinne czy gospodarcze.


Jak unikać kłopotów z podatkami?

Jednym z najbardziej problematycznych działów prawa są podatki. Jak wiadomo, każdy chciałby uniknąć jak największej ilości kłopotów z tym związanych. Z drugiej jednak strony, nikt nie chce, aby państwo zabierało wiele z trudem zarobionych pieniędzy. Unikanie podatków jest bezprawne, ale pomoc prawnika może chociaż trochę zmniejszyć koszty ponoszone z tytułu należności podatkowych. Nic zatem dziwnego, że wiele szczególnie większych firm decyduje się na zatrudnienie prawnika zajmującego się prawem podatkowym oraz administracyjnym. Osoba zatrudniona na stałe w zakładzie pracy może bowiem na bieżąco monitorować przeprowadzane operacje finansowe.


Warto wiedzieć

Prawnik (daw. jurysta) ? osoba naukowo lub zawodowo zajmująca się prawem.

Niektóre systemy prawne wywodzące się z common law jako prawników najniższego stopnia zawodowego uznają także osoby o wykształceniu wyższym humanistycznym, zajmujące się zawodowo prawem. Obecnie jednak w większości krajów świata do wykonywania zawodów mających związek z prawem jest wymagane wyższe, uniwersyteckie wykształcenie prawnicze, a dla wykonywania kluczowych zawodów prawniczych, okresy dodatkowego stażu (aplikacja, asesura).

Prawie wszystkie zawody prawnicze traktowane są jako zawody zaufania publicznego. Tradycyjnie zawód adwokata (radcy prawnego) oraz notariusza (w krajach notariatu europejskiego, tzw. "kontynentalnego") uznawane są za wolne zawody, w związku z czym cechą charakterystyczną jest obowiązkowa lub dobrowolna przynależność osób je wykonujących do samorządu zawodowego. Zasadniczo poza systemem związkowym pozostaje, ze względu na powiązania z władzą publiczną, zawód sędziego i prokuratora.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawnik